V postopku kolektivne odškodninske tožbe zoper korporacijo Apple je Višje sodišče v Ljubljani ugodilo pritožbi Zavoda KOLEKTIV 99 in vrnilo zadevo v novo odločanje ljubljanskemu okrožnemu sodišču. To je namreč po mnenju višjega sodišča ravnalo napačno, ko je tožbo zoper Apple v fazi certifikacije novembra 2023 zavrglo. V Kolektivu 99 odločitev Višjega sodišča pozdravljajo, saj je odločitev pomembna za vzpostavljanje učinkovitega sistema kolektivnega varstva pravic v Sloveniji.
Kolektiv 99 je oktobra 2021 zoper korporacijo Apple vložil kolektivno odškodninsko tožbo, v kateri zatrjuje, da je multinacionalka s sedežem v Kaliforniji z namernim upočasnjevanjem delovanja in zmanjševanjem nabora funkcionalnosti določenih modelov telefona iPhone oškodovala potrošnice in potrošnike tudi v Sloveniji. Korporacija Apple je namreč konec leta 2017 potrošnikom v ZDA izdala obvestilo, v katerem je javno priznala, da je preko sistemskih nadgradenj operacijskega sistema iOS namenoma upočasnjevala delovanje in zmanjševala nabor funkcionalnosti nekaterih starejših iPhone modelov, ne da bi o tem predhodno obvestila uporabnike teh telefonov. S posodobitvijo iOS 10.2.1. so bili oškodovani uporabniki iPhone modelov 6, 6 plus, 6s, 6s plus in SE, s posodobitvijo iOS 11.2. pa uporabniki iPhone modelov 7 in 7 plus. V zvezi s tem je multinacionalka Apple v ZDA uvedla tudi poseben servisni program zamenjave baterij, s katerim je potrošnikom omogočila zamenjavo baterije po znatno znižani ceni, v ZDA in drugih državah sveta (npr. Čilu) pa je sklenila tudi več poravnav, v katerih se je zavezala, da bo potrošnikom povrnila nastalo škodo. Potrošniki v Sloveniji niso bili deležni niti ugodnosti posebnega servisnega programa za zmanjševanje škode niti kakršnegakoli druge oblike zmanjšanja ali povračila škode. Ocenjuje se, da je v Sloveniji potencialno oškodovanih med 112.500 in 187.500 potrošnikov.
Tožba, s katero Kolektiv 99 v korist vseh oškodovanih potrošnic in potrošnikov zahteva povračilo škode v znesku 27,5 milijona evrov ter je na današnji dan zaradi teka zakonskih zamudnih obresti narasla že na 38,3 milijona evrov, je bila vložena na podlagi Zakona o kolektivnih tožbah, ki omogoča skupinsko uveljavljanje pravic posameznikov v primerih množičnega oškodovanja. Gre za prvo odškodninsko tožbo po novem zakonu, ki se je začel uporabljati v letu 2018, in zato še toliko bolj pomembno za vzpostavljanje pravne prakse na področju kolektivnega uveljavljanja pravic. Doslej do pravnomočne odločitve po novem sistemu še ni prišlo. Kolektiv99 je vložil tudi kolektivne tožbe zoper slovenske banke zaradi neupoštevanja negativnega euriborja pri obračunavanju kreditnih obrestnih mer, vsi postopki so na sodiščih.
O tožbi zoper Apple je odločalo Okrožno sodišče v Ljubljani, ki je po izmenjavi več vlog in izvedenem naroku skladno z zakonom najprej odločalo o certifikaciji tožbe in s tem o reprezentativnosti tožeče stranke. V novembru 2023 je odločilo, da pogoj reprezentativnosti ni bil izpolnjen, zato je tožbo zavrglo. Po mnenju Kolektiva 99 je sodišče ravnalo napačno in bi v primeru, da bi pristali na izrek in obrazložitev sklepa, Zakon o kolektivnih tožbah postal mrtva črka na papirju, potrošniki pa bi dejansko ostali brez sodnega varstva v tem, pa tudi v drugih sorodnih primerih. Iz tega razloga je decembra 2023 Kolektiv99 vložil pritožbo, s katero je na višjem sodišču uspel. Odločitev višjega sodišča je pomembna, ker drugostopenjsko sodišče jasneje opredeljuje, kako naj se razlagajo pogoji za reprezentativnost tožečih strank, po mnenju Kolektiva 99 skladneje z namenom in določbami zakona.
Sašo Stojanovič Lenčič, direktor Zavoda KOLEKTIV 99: »Pozdravljamo odločitev Višjega sodišča v Ljubljani, ki odločitve ni oprlo zgolj na pritožbene razloge postopkovne narave, ampak je o pogojih za certifikacijo odločalo tudi po vsebini, v tej presoji pa je prepoznalo namen in vlogo kolektivnih sporov v celotnem sistemu varstva potrošnikov. Sodišče je potrdilo, da lahko prestroga razlaga pogojev za odobritev kolektivne tožbe, ki je povrh vsega še v nasprotju z namenom in določbami zakona, izvotli namen varstva pravic s kolektivno odškodninsko tožbo. Sklep Višjega sodišča je jasen, koncizen in obravnava vsa prava pravna vprašanja ter pomembno prispeva k razvoju sodne prakse na področju kolektivnega varstva pravic potrošnikov. Veseli nas, da Višje sodišče ni klonilo pod pritiski toženih multinacionalk in je prepoznalo pomembnost odločitve. S to odločitvijo so potrošniki v Sloveniji korak bližje delujočemu sistemu kolektivnega varstva. V Kolektivu 99 bomo še naprej delovali v korist potrošnikov, tako kot doslej, kar dejansko dokazuje tudi sklep višjega sodišča.«