Konec meseca februarja se izteče rok, v katerem mora vsaka fizična oseba, ki je v preteklem letu odsvojila vrednostne papirje in druge deleže ali investicijske kupone (v Sloveniji ali v tujini), oddati napoved za odmero dohodnine od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov Finančni upravi RS (FURS).
Večina ponudnikov trgovalnih storitev je svojim komitentom oz. uporabnikom poslala t.i. popisne liste, iz katerih so razvidne vse relevantne transakcije, na podlagi katerih lahko FURS obračuna davek. Slovenski ponudniki ponavadi to že sami oddajo FURS-u, zavezanci pa lahko te podatke vidijo predpripravljene v eDavkih, kjer so pripravljeni za oddajo.
Slovenski uporabniki Trade Republic, neobanke in trgovalne platforme iz Nemčije, ki med drugim omogoča trgovanje z delnicami, ETF skladi in kriptovalutami, ugotavljajo, da do danes še niso prejeli popisnih listov oz. izpisov, s katerimi bi si lahko pomagali pri oddaji napovedi FURS-u.
O tem so v tem tednu pisale tudi Finance, ki kljub povpraševanju pri neobanki niso dobile pravih informacij, če bo Trade Republic te podatke slovenskim uporabnikom pravočasno posredoval. V Financah so se obrnili tudi na FURS, ki je za primer, ko uporabniki ne bi prejeli izpisov, podal naslednje pojasnilo:
»V takšnem primeru predlagamo, da zavezanec počaka do 28. februarja, če bo morda v tem času prejel potrebne podatke od banke. Če do roka ne bo prejel potrebne popisne liste, naj napoved tik pred iztekom roka vloži na pristojni finančni urad na papirnatem obrazcu.
Zavezanec naj na obrazcu na vidnem mestu navede, da bi moral priložiti tudi konkretne popisne liste, vendar mu jih banka do roka ni dostavila, zato jih bo na Furs priložil takoj, ko jih bo prejel. Ko jih prejme, lahko nato naknadno, ne glede na to, da je prvotno oddal nepopolno fizično napoved, napoved z vsemi popisnimi listi vloži po eDavkih.«
Pozdravljamo FURS-ovo življenjsko pojasnilo in razumevanje situacije. Menimo pa, da je nesprejemljivo, da ponudnik nekih storitev na slovenskem trgu potencialno ne spoštuje slovenske zakonodaje, prav tako pa se ne odziva z jasnimi informacijami.
Kot potrošniška organizacija smo pozvali Trade Republic k čim hitrejši rešitvi nastale situacije in posredovanju potrebnih podatkov slovenskim uporabnikom, hkrati pa smo obvestili in pozvali Agencijo za trg vrednostnih papirjev, kot pristojnega nacionalnega regulatorja, da zagotovi spoštovanje slovenskih predpisov s strani ponudnikov storitev na slovenskem trgu.